Doplněno 2/4/2010
Motory Mashima používám ve svých pojezdech již delší dobu bez nějakých problémů, proto mě zajímalo, jak se na nich může podepsat provoz a jak dlouho vydrží bez nutnosti údržby.
Protože jsem při jiných pokusech poškodil mechanicky pouzdro motoru MHK-1020, našel se i první kandidát pro dlouhodobé pokusy. První sérii fotografií naleznete v tomto článku, další budou postupně přibývat.
Cílem testu je motor provozovat tak dlouho, dokud toho bude schopen s minimální údržbou, a dát tak čtenářům alespoň přibližnou představu co od něj mohou očekávat.
Jak jsem již zmínil, jedná se o motor s mechanicky poškozeným plastovým krytem, což je vidět z první fotografie:
Na této fotografii je vidět rozebraný motor, který má za sebou pouze půl hodiny provozu při různých pokusech.
Nyní k popisu vlastního testu. V první fázi testu (cca 100 provozních hodin) bude motor provozován naprázdno, a po většinu času bude přetěžován přivedením napájecího napětí 13 V. To vede k dalšímu zvýšení otáček motoru, a tedy rychlejšímu opotřebení uhlíků, které mě zajímá.
Ve druhé fázi bude na motor doplněn setrvačník pro zvětšení zátěže motoru. Ideální by bylo též zařadit test v pojezdu na kolejích, ale zatím nechci odepsat celý pojezd jen na takovýto test. Alternativou by mohlo být připojení druhého (levného) motoru, zapojeného jako dynamo s řízením zátěže. To by mohlo pro účely testu plně postačovat.
Motor je během testu umístěn v krabici vyložené molitanem, který slouží jako odhlučnění. I když je motor relativně tichý, jeho nepřetržitý provoz 6 až 10h denně vyžaduje úplné odhlučnění. Za těchto podmínek také motor více hřeje - teplota motoru se pohybovala od 60°C (provoz na 12 V) až po 70°C (provoz na 13 V).
Po prvních 30 hodinách na motoru prakticky nebyly vidět stopy provozu, viz následující foto:
malé šedé oblasti jsou tvořeny prachem z uhlíků.
Po dalších 40 hodinách (tj. celkem 70 hodinách provozu) již uvnitř motoru byl patrný prach z uhlíků (šedé skvrny na fotce), ale nejedná se o nich vážného. Nakonec od toho tam uhlíky jsou, a proto jsou vyměnitelné - s jejich opotřebením se počítá. Prach byl pochopitelně ponechán v motoru.
Po 155 hodinach provozu (převážně) na napájení 13V vypadá motor takto:
Pro další provoz je nutné vyměnit uhlíky, protože jsou obroušeny téměř až k jejich držáku a další provoz by tak nadměrně opotřebovával komutátor. Pro rozpoznání této situace není ani třeba motor rozebírat, protože se změnil zvuk motoru a motor začal pískat, jak se držáky začaly dotýkat komutátoru.
O víkendu provedu výměnu a pro další část testu bude motor pracovat do zátěže, tvořené druhým motorem zapojeným jako generátor.
Další obrázky se budu postupně objevovat vždy po cca 30 - 50 hodinách provozu, což odpovídá zhruba jednomu až dvěma týdnům - motor neběží trvale.