
V naší nabídce je již delší dobu přestavník ze stránek
Paco's s firmwarem od
Jindry Fučíka. Mimo hotového a oživeného dekodéru nabízíme zájemcům o stavbu svépomocí též
stavebnici, kterou popisuje tento jednoduchý fotonávod.
Obsahem stavebnice je částečně osazená deska plošného spoje, na které jsou již zapájené SMD součástky - rezistory a blokovací kondenzátory. Tím je sestavení značně ulehčeno. Ve stavebnici naleznete i potřebné součástky s drátovými vývody - konektory, usměrňovač s regulátorem a pochopitelně též naprogramovaný procesor s paticí.
Takto vypadá dodaný plošný spoj s osazenými komponenty. Deska je předvrtaná a potištěná servisním popisem, díky němuž je jasně patrné, kam které součástky přijdou osadit. Jedná se o první verzi stavebnice, v současné době je v přípravě verze 2, která usnadní osazení některých součástek - pájecí plošky budou zvětšeny pro snadnější pájení. Tato verze bude dostupná v průběhu června.
Osazování doporučuji zahájit montáží patice na místo označené jako U1. Je důležité dodržet správné zaklíčování - patice má na jedné straně vybrání (klíč), které označuje umístění vývodu č. 1.
Pokračovat můžeme konektorem pro připojení serv - přiloženou dvouřadou listu rozřežeme
ostrým nožem na dva konektory 3x2 a jeden 1x2. Ten přijde osadit do pozice B1, zatímco šestipinové konektory přijdou do pozic S1/S2 a S3/S4. Zde upozonuji na odlišnost proti obrázku, kde jsou osazeny i pozice X1, X2, X3 a X4. Pro běžnou funkci je však zbytečné pozice Xx osazovat.
Pokračujte usměrňovačem D1 (kulaté pouzdro se 4 vývody). Vývody označené "~" přijdou k otvorům označeným stejným znakem a vývod označený jako "+" přijde směrem k hraně desky (opět označeno "+"). Před pájením zastřihněte vývody cca 1mm od desky. Poté osaďte elektrolytické kondenzátory C4 a C1. Obvykle v našich stavebnicích naleznete hodnoty 47uF/16V (C4) a 100uF/35V (C1). Pozor na správnou polaritu - kondenzátory přijdou šedým pruhem k sobě navzájem.
Posledním krokem je zapájení regulátoru 7805 (U2) od renované firmy STM a konektoru pro připojení DCC signálu. Regulátor přijde kovovým chladičem ke kondenzátorům a jeho vývody před pájením opět zkrátíme.
Nyní můžeme páječku odložit a do patice osadit procesor (pozor na správné zaklíčování - tečkou směrem nahoru, ke klíči na desce). Po připojení DCC signálu a alespoň jednoho serva na pozici S1 je možné dekodér vyzkoušet - naleznete jej na adresách 5 (S1), 6 (S2), 7 (S3) a 8 (S4).
K tomuto tématu se v brzké době opět vrátíme s oblíbeným tématem odrušení serv. Po aplikaci RC filtru jsem ještě trošku experimentoval a pár vylepšení by se ještě našlo. V přípravě je také "analogová" verze servopřestavníku, ovládaná pomocí tlačítek nebo přepínače.
Земляника
крапива