Stavebnice DCC přestavníku - návod k sestavení

V naší nabídce je již delší dobu přestavník ze stránek Paco's s firmwarem od Jindry Fučíka. Mimo hotového a oživeného dekodéru nabízíme zájemcům o stavbu svépomocí též stavebnici, kterou popisuje tento jednoduchý fotonávod.
Obsahem stavebnice je částečně osazená deska plošného spoje, na které jsou již zapájené SMD součástky - rezistory a blokovací kondenzátory. Tím je sestavení značně ulehčeno. Ve stavebnici naleznete i potřebné součástky s drátovými vývody - konektory, usměrňovač s regulátorem a pochopitelně též naprogramovaný procesor s paticí.


Takto vypadá dodaný plošný spoj s osazenými komponenty. Deska je předvrtaná a potištěná servisním popisem, díky němuž je jasně patrné, kam které součástky přijdou osadit. Jedná se o první verzi stavebnice, v současné době je v přípravě verze 2, která usnadní osazení některých součástek - pájecí plošky budou zvětšeny pro snadnější pájení. Tato verze bude dostupná v průběhu června.



Osazování doporučuji zahájit montáží patice na místo označené jako U1. Je důležité dodržet správné zaklíčování - patice má na jedné straně vybrání (klíč), které označuje umístění vývodu č. 1.
Pokračovat můžeme konektorem pro připojení serv - přiloženou dvouřadou listu rozřežeme ostrým nožem na dva konektory 3x2 a jeden 1x2. Ten přijde osadit do pozice B1, zatímco šestipinové konektory přijdou do pozic S1/S2 a S3/S4. Zde upozonuji na odlišnost proti obrázku, kde jsou osazeny i pozice X1, X2, X3 a X4. Pro běžnou funkci je však zbytečné pozice Xx osazovat.
Pokračujte usměrňovačem D1 (kulaté pouzdro se 4 vývody). Vývody označené "~" přijdou k otvorům označeným stejným znakem a vývod označený jako "+" přijde směrem k hraně desky (opět označeno "+"). Před pájením zastřihněte vývody cca 1mm od desky. Poté osaďte elektrolytické kondenzátory C4 a C1. Obvykle v našich stavebnicích naleznete hodnoty 47uF/16V (C4) a 100uF/35V (C1). Pozor na správnou polaritu - kondenzátory přijdou šedým pruhem k sobě navzájem.
Posledním krokem je zapájení regulátoru 7805 (U2) od renované firmy STM a konektoru pro připojení DCC signálu. Regulátor přijde kovovým chladičem ke kondenzátorům a jeho vývody před pájením opět zkrátíme.
Nyní můžeme páječku odložit a do patice osadit procesor (pozor na správné zaklíčování - tečkou směrem nahoru, ke klíči na desce). Po připojení DCC signálu a alespoň jednoho serva na pozici S1 je možné dekodér vyzkoušet - naleznete jej na adresách 5 (S1), 6 (S2), 7 (S3) a 8 (S4).





K tomuto tématu se v brzké době opět vrátíme s oblíbeným tématem odrušení serv. Po aplikaci RC filtru jsem ještě trošku experimentoval a pár vylepšení by se ještě našlo. V přípravě je také "analogová" verze servopřestavníku, ovládaná pomocí tlačítek nebo přepínače. Земляника крапива

[Akt. známka: 3,14 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 14. 05. 2012 | 8404 přečtení | Počet komentářů: 226 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server