Pojezd pro T466 v H0

V tomto článku naleznete krátký, ale přehledný návod na stavbu pojezdu pro model motorové lokomotivy T466.2, zvané Kocour. Model je v měřítku H0 a návod včetně fotografií nám poskytnul pan Ing. Václav Martinovský.
Při stavbě byly použity domečky z továrně vyráběných modelů, motor Mashima 1624 a mosazný rám. Více naleznete v tomto článku.

Stavba modelu motorové lokomotivy T 466.2 z leptu od DK model na pojezdu vlastní konstrukce.
Tato stavba lokomotivy byla mojí první stavbou lokomotivy z leptu. Jak bývá pravidlem, druhou bych stavěl trošku jinak a snáze. To ale je v naší branži asi normální.
Protože podrobné informací o stavbě karoserie této lokomotivy z leptu na internetu nechybí, zmíním se spíše o konstrukci pojezdu.
Pojezd se skládá z vlastního rámu z Ms plechu tl. 3 mm. Tvar pojezdu byl vyřezán pomocí vodního paprsku, otvory pro čepy podvozků, držák motoru současně s držákem tištěného spoje pro budoucí instalaci digitálního dekodéru a napojení světel a přišroubování karoserie byly vyvrtány dodatečně.
Osová vzdálenost podvozků je 77 mm, délka rámu byla nakonec cca o 1,5 mm zkrácena (dolícována) spolu s délkou vybrání (kóta 11) pro snazší vložení rámu do karoserie.

Pohon lokomotivy zajišťuje 5-ti pólový motor Mashima MH-1624 D se dvěma setrvačníky, v nichž jsou vložena kardanová pouzdra. Kardany (psí kost) přenáší točivý moment na dva podvozky z lokomotivy Atlas, které se mi podařilo zakoupit samostatně.
Na rozdíl od fotografie jsou nakonec podvozky do rámu uchyceny pomocí 2 závitových čepů M2, které jsou do podvozků zalepeny pomocí Loctite 601 (určenému k lepení kuličkových ložisek na hřídel).
Závitové čepy podvozků jsou zespoda prostrčeny rámem a shora zajištěny matkou, která bude po odzkoušení jízdních vlastností modelu pojištěna proti otáčení na závitové části.
Mezi jedním podvozkem a rámem je vložena podložka 2,1 a podvozek má malou axiální vůli pro možnost podélného i příčného náklonu podvozku. Druhý podvozek má v místě příčné osy otvoru závěsu nalepen zespoda na rám uzounký plíšek tl. 0,3 mm s minimální axiální vůlí tak, aby umožňoval náklon podvozku pouze v podélné směru.

Karoserie má zespoda pod ochozem v okrajových částech kóty 119 vlepeny po každé straně 2 destičky tl. cca 1,5 mm, kterým dosedá na rám.
Uprostřed je přišroubována 2 šrouby zespoda do závitů M2 v Ms destičkách tl.2 mm přilepených zespoda na karoserii.
Hlavy šroubků pak překrývá nádrž přišroubovaná zespoda 1 šroubkem uprostřed do umělohmotné destičky o šířce odpovídající světlosti nádrže nalepené na rámu zespoda tak, aby nádrž byla fixována proti pootočení.
Oproti fotografii byly vodiče od sběračů zkráceny a vloženy do svorek zespoda, budou ještě natřeny na černo (vhodný kablík černé barvy jsem nesehnal).

Po celkové montáži jsou vidět jedny ze svorek pro připojení přívodů vodičů v průhledu kabiny. Zkusím je nejdříve také natřít na černo, nebo je ještě přeletuji do strany.


Na dalších obrazcích vidíte lokomotivu z jiných zorných úhlů. Jak známo fotoaparát zveličuje některé detaily zejména okraje bílých pruhů, které jsem nakonec musel domalovávat ručně, protože se mi nikdy nepodařilo bezchybně zalepit okraje maskovací pásku. Povrch této lokomotivy je velmi členitý, takže skulinkami (prohlubněmi v leptu) vždy prolnulo malinko opačné barvy. Ale ve skutečnosti to vypadá přijatelně.
Zbývá ještě dozasklít prostřední okna kabiny a dotvořit pluhy lokomotivy. Nevím ještě jestli budou nakonec přilepeny k čelu rámu lokomotivy (s otvorem pro spřáhlo) napevno, nebo pohyblivě na spřáhlo.
Také bude ještě namontováno tříbodové (vlastně pětibodové) osvětlení na čelech lokomotivy.


Poslední fotografie ukazují vnitřnosti lokomotivy s osazeným DCC dekodérem.

[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Václav Martinovský | Vydáno dne 01. 07. 2011 | 9735 přečtení | Počet komentářů: 157 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server