Pojezd pro MUV69 v H0 (a jeho vylepšení) - část 2

Pojezd od Pavla Gülicha pro MUV69 (H0) je v současné době nejlepším řešením pojezdu pro tento model. Umožňuje rozpohybovat MUVku bez "bedny" na korbě skrývající motor nebo kompromisů v průměru použitých kol a průhledu pod rámem. Jezdí tiše a díky odpružené zadní nápravě i relativně spolehlivě. Bohužel je ale osazován dvojkolími od firmy NWSL (s výjimkou prototypových kusů, kde byla použita dvojkolí Roco), která mají některé nectnosti. Jejich odstranění je popsáno v tomto článku.

Tato dvojkolí výrobce NWSL dodává ve "wheathered" (patinované) variantě, spočívající v jejich černění. Kolo (i náprava) jsou tak pokryty slabou zoxidovanou vrstvou, která je špatně vodivá. Přestože jsem tento povrch na prvních stavebničkách odstraňoval, po čase opět povrch oxiduje a MUVka tak vyžaduje relativně častou údržbu, spočívající v očištění dvojkolí a sběračů.
Protože jsem měl doma několik pojezdů na sestavení, hledal jsem alternativní provedení náprav. Vhodné nápravy jsem nalezl u Německé firmy Luck Feinmechanik.
Drobnou chybkou je, že tyto nápravy mají osu o průměru 1.5mm, zatímco pojezd je konstruován na nápravy o průměru 2mm. Proto je nutné některé dodávané komponenty nahradit. Jedná se o kluzná pouzdra pro uložení náprav, ozubená šneková kola a podložky kol. A samozřejmě také nápravy ;-).
Většina těchto komponent je naštěstí rozumně dostupná, s výjimkou kluzných pouzder. Pouzdra určená pro osu 1.5 mm byla totiž v otvoru leptu přiliš volná, takže nezbylo než je vyrobit. Zde přišel ke slovu soustruh a potřebné kousky pro celou sérii MUVek byly za chvíli hotové.
Pro vlastní osazení je třeba z nápravy sundat jedno kolo, doplnit podložkou a jemně nalisovat ozubené kolo v již sestaveném rámu převodovky. Poté se nasadí druhá podložka a nalisuje zpět kolo. Posledním krokem je odříznutí hrotů nápravy (originál je určen pro vagony).

Pro srovnání lze vlevo vidět převodovku osazenou novými kluznými pouzdry (kolo Luck v popředí) a vpravo převodovku osazenou původně dodanými pouzdry s kolem NWSL očištěným od patiny v popředí.
Při osazování elektroinstalace je třeba nezapomenout překřížit vodiče od sběračů k motoru, aby MUVka jezdila správným směrem dle norem. Doporučuji také na sběrače navléknout izolaci (např. z tenkého zvonkového drátu), ukončenou v místě jejího dotyku s podložkami kola, aby nemohlo dojít ke kontaktu sběrače a podložky a chránit tak pojezd před nechtěným zkratem. Výhodou je v tomto případě dvojitá izolace kol, takže rám pojezdu není připojen k napájení. Pro "analogové" modeláře doporučuji připojit mezi vývody motoru malý keramický kondenzátor, který je s motorem dodáván.
Jízdní zkoušky po sestavení celé série dopadly dobře, zcela odpadlo pracné čištění dvojkolí před jejich osazením, zlepšil se sběr proudu z kolejí a také odpadá údržba vozidla před první jízdou po delší odstávce (2 x 14 dní odstávka). Testy na reálném kolejišti proběhnou zřejmě koncem prázdnin.

Jak vypadá vlastní úprava je vidět z přiložených fotografií pojezdů (v různém stupni osazení systémem sběračů). Nenastříkaný pojezd je předváděcí kus, určený k zástavbě do leptané stavebnice od Hekttor.biz, zbývající černé kusy jsou určené pro resinové stavebnice Petra Zatřepálka. Na vlastní oči lze modifikovaný pojezd shlédnout na výměnných setkáních modelářů v Opletalce.

Jeden z nich je stále volný a čeká na svého majitele - v případě zájmu mi napište mail.

Seznam použitého materiálu:
1 x - Pár dvojkolí 7.8mm FineScale H0, Luck Finemechanik
2 x - Šnekové ozubené kolo z Delrinu na 1.5mm osu, 14 zubů, modul 0.2, ALS Racing
4 x - Mosazné kluzné ložisko, Pojezdy.EU
1 x - Sada nerezových podložek
1 x - Sada mosazných matic

1 x - Stavebnice pojezdu MUV69 od Pavla Gülicha.
Pro zájemce o tuto úpravu je Pavel ochoten dodat i odlehčenou verzi stavebnice, tj. bez koleček, ozubených kol a kluzných ložisek.

Tuto úpravu je možné provést i na již sestavených stavebničkách, pokud je možné vyjmout pojezd ze zástavby v karoserii. Je však třeba počítat s tím, že nutná výměna ložisek vyžaduje pájení, které může v důsledku vést k tepelnému poškození barvy nebo lepených spojů v jejich okolí.

Pro další zlepšení jízdních vlastností, zejména na výhybkách bez napájených srdcovek, považuji za rozumné osadit sběrači i PVK a využívat tak další pár dvojkolí. O této úpravě možná někdy příště...

Doplněno dle reakce čtenáře:
Provedení kol FineScale znamená, že tloušťka disku je 2.20mm (oproti 2.70mm u kol RP25), může být proto nekompatibilní s některými typy kolejiva - např. srdcovky výhybek ROCO code 100. Já jsem pojezd testoval na kolejivu které používám, tj. výhybkach PECO, CODE 83 a CODE 100, v mých podmínkách bylo sjízdné ale i na staré plechové výhybce, kterou mám už jen kvůli pokusům. Další testy budou provedeny v druhé polovině prázdnin.

[Akt. známka: 1,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 19. 07. 2010 | 10138 přečtení | Počet komentářů: 56 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server