Modelářská serva jako přestavníky a rušení z kolejí

Navazuji tímto na svůj úvodní článek o funkci modelářského serva. Původně jsem zamýšlel věnovat druhou kapitolu dekodérům, ale vzhledem k tomu že tato problematika je pro DCC dekodéry celkem solidně popsána např. na stránkách Martina Pinty, zmíním se zde o dekodérech pouze okrajově a zejména s návazností na rušení ovládání výhybek okolním provozem. Této problematice se totiž stále prakticky nikdo z modelářů nevěnuje, i když některé rady z webu Lokopin výrazně zlepšují odolnost systému vůči rušení.

Teoretický úvod k problematice rušení jsem popsal již dříve a nebudu zde opakovat již řečené, pro ty kdo článek nečetli je stále k dispozici. Při nasazení serv v provozu Martin narazil na problém s rušením, způsobujícím náhodné přestavování serv. Objevovalo se zejména při průjezdu analogové lokomotivy bez odrušení na digitálně řízeném kolejišti. Jedná se tedy o poměrně specifický případ - taková lokomotiva by se do normálního provozu neměla dostat - pro testy je ale vhodný, protože je rychle vidět vliv případných úprav.
Při testování se potvrdilo šíření rušení vzduchem do kabelové instalace. První radou tedy je omezit délku kabelů a netahnout je souběžně s kolejemi.
Dle výsledků měření má rušení převážně charakter krátkých impulzů, které elektronika levného analogového serva chybně považuje za řídící impulz a podle toho "náhodně" přestaví rameno. Navrhnul jsem použití jednoduchého RC filtru řídícího signálu, složeného z odporu a filtračního kondenzátoru o kapacitě mezi 1 - 10 nF. Toto řešení se v praxi ukázalo jako poměrně účinné a zlepšilo odolnost vůči zjištěnému rušení. Filtr je třeba umístit co nejblíže k servu!

Další úpravou filtru bylo přidání odporu ~1kohm paralelně ke kondenzátoru. Tím dojde k zatížení signálové cesty a původně napěťová vazba se převede na proudovou. Bylo by dobré použít ještě menší odpor, ale tím by došlo k překročení maximálního proudu na výstupech dekodéru DCC-002, pro který je elektronika primárně určena. Díky tomu se při zachování stejné energie rušení sníží velikost rušivého napětí. Na tuto myšlenku mě přivedl uživatel Zdeno z diskusního fóra.
Uvedené součástky není problém napájet přímo do pouzdra serva, jak jsem si ověřil na mnoha upravených kusech. Při větším množství serv už to ale začalo být poměrně otravné a proto jsem si přes vánoční prázdniny navrhnul jednoduchou destičku s uvedeným zapojením, která se připájí na přívodní kabel serva. Kromě uvedených součástek obsahuje ještě 100nF kondenzátor pro zálohování napájení - omezuje proudové pulzy při spínání motorku serva.
V praxi se tento jednoduchý filtr osvědčil a zlepšil odolnost serv vůči rušení. Doporučuji jej kombinovat s uzemněním kostry motorku serva. Takto vypadá destička připájená k servu:


Nedávno jsem namísto analogových serv dostal i zásilku levných digitálních serv. Nečekal jsem od nich žádný zázrak, ale nakonec příjemně překvapily. Jsou tišší, neškubou tak moc při zapnutí napájení a jsou samy o sobě odolnější vůči rušivým pulzům. Můžu je tak doporučit jako rozumnou volbu.
Kromě výše uvedeného je možné použít i překřížených, kroucených přívodních kabelů k servů, stínění kabelů a podobně. Nejspolehlivější ale je omezit délku přívodních kabelů na minimum.
Na základě testů uvedených úprav lze říci, že úpravy výrazně omezí výskyt chyb způsobených rušením. Pokud se přes výše uvedené s těmito problémy setkáte a budete se chtít podílet na zjištění proč, dejte nám vědět!

[Akt. známka: 2,20 / Počet hlasů: 10] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 21. 06. 2012 | 12575 přečtení | Počet komentářů: 199 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server