Malé motory pro modely

Mikromotory z modelarskych servPřed více než rokem u mne někteří modeláři menších měřítek poptávali motory vhodné i pro jejich modely. Vzhledem k tomu, že v této velikosti už je problém vybrat vhodný motor napájený přímo 12V, doporučil jsem jim vybrat si z nabídky modelářských serv a použít z nich pouze motor.
Od té doby jsem několikrát pátral po vhodné a cenově přijatelné variantě, prošel jsem různé katalogy výrobců i odkazy které jsem dostal od kolegů modelářů, abych se opět vrátil prakticky k témuž doporučení.

Většina motorků této kategorie pochází z Číny, kde je továrny chrlí po tisících kusů. Míří do hraček, mobilů, CD/DVD a jiných přehrávačů a spousty dalších výrobků. Pátral jsem tedy i mezi tamními výrobci. Nabídka je tak široká, až se téměř nedá vybrat, a ceny nízké až přechází zrak - nejlevnější kusy klidně pod $1. Jenže tato cena platí při odběru 1000ks a více s vyzvednutím v místě. Když se přičte doprava, clo, DPH a též poplatky za úhradu a zejména pojištění toho že dodávka skutečně dorazí, nemá cenu o této možnosti dále uvažovat.
Alternativou by mohly být vibrační motorky do mobilních telefonů s cenou mezi 40 a 80 Kč, běžně dostupné jako náhradní díl. Jsou ale navržené na krátkodobou zátěž a také velmi nízké napětí (1,5V, resp. 3V), proto je moc nedoporučuji.
Vrátil jsem se tedy k již osvědčeným modelářským servům, která mám v nabídce již delší dobu a nyní jsou dostupné i na našem eshopu. Modeláři se s nimi mohli setkat ve statických aplikacích - obvykle jako přestavníky výhybek, nebo jako pohon pro různé závory, vrata atd.
Z několika typů miniaturních serv jsem vyndal motorky které můžete vidět na následující fotografii. Rastr na řezací podložce je po 10 mm.
Mikromotory z modelarskych serv
Všechny tři motory jsou třípólové a patří mezi vysokotáčkové. Je tedy nutno je patřičně zpřevodovat, což v servu zajišťuje několikastupňová převodovka s velkým poměrem a výslednými otáčkami ~100 ot/min. Hluk motorku samotného je však překvapivě nízký. Bohužel u takto malých motorů nejsem zatím schopen přímo měřit otáčky, protože měřící přístroj vyžaduje větší průměr rotující části než je tato malá hřídelka. Budu tedy muset vyrobit patřičný váleček a údaje doplnit později.
Motory s čísly 1 a 2 jsou určené pro napětí až 6V, průměr mají shodně 6mm a délku 10, resp. 12mm. Osa motoru má průměr 0,8mm.
Motor číslo 1 pochází ze serva které se již neprodává, ale pro případné zájemce stále mohu nabídnout pár kousků. Další typy jsem schopen nabídnout jako náhradní díl, ovšem pro první pokusy není od věci vzít celé servo a získat tak rovnou i převody. Cenový rozdíl není nijak velký.
Motor číslo 2 pochází ze serva HXT500. Je to bezjádrový motor určený pro napětí 6V, větší průměr má 10mm, výšku zploštělé části 8mm a délku 14mm. Osa má průměr 1mm. Naprázdno se rozbíhá už od 1.5V.Motor číslo 3 pochází ze serva TG9ePokud se někdo z čtenářů rozhodne použít tyto motorky v modelu, budu rád za další zkušenosti. Zatím zde prezentuji spíše možnost jak vyřešit problém s nedostatkem malých motorků při experimentování s pohony.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 30. 06. 2011 | 11204 přečtení | Počet komentářů: 125 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server