Historická souprava EČS a prohlídka zázemí metra

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Skutečná železnice, Vydáno dne: 23. 04. 2012

O víkendu jsme s přítelkyní využili možnosti vzít malého brášku a navštívit s partou lidí postižených stejným koníčkem technické zázemí metra. Prohlídky jsou nepravidelně pořádány v rámci projektu Praha technická. Součástí prohlídky depa Kačerov je i jízda historickou soupravou EČS do Holešovic a zpět. Oproti běžnému provozu jsou pro tyto jízdy nasvíceny tunely metra a lze si tak prohlédnout i věci běžnému cestujícímu skryté. Souprava navíc cestou v tunelech zastavuje právě za účelem prohlídky různých zajímavostí.

Prohlídka začala v depu, kde jsme navštívili překladiště materiálu potřebného k údržbě metra - vedle haly a nakládkové plochy stojí odstavené vozíky PVK ve žluté barvě. Údržba se provádí v noci při odstávce běžného provozu, kdy je po několik hodin trasa metra volná. Během údržby je pochopitelně odpojeno trakční napájení, takže k pohybu na trati slouží motorové lokomotivy nezávislé trakce.
Poté jsme se přesunuli ke splítce - jedinému místu, kde je systém pražského metra napojen na železniční trať. Zde stojí za připomenutí, že metro i tramvaje v Praze mají stejný rozchod kolejí jako železnice. Tento fakt výrazně zjednodušuje přepravu vozů z továren a na velké rekonstrukce. Díky tomu je možné na železnici občas spatřit i soupravu metra - např. odstrojené vozy mířící do šrotu nebo na přestavbu, nebo naopak zpět do provozu. Liší se pouze průjezdný profil metra, daný umístěním trakčního sběrače.
Na fotkách můžete vidět také svařovací vozidlo určené pro opravy nebo výměny kolejí. Vůz na fotografiích je již vyřazen a v podstatě jen čeká na hořáky autogenu.
Poté jsme se přesunuli do prostor haly, kde se provádí běžná údržba vozů. Nejprve jsme shlédnuli myčku - vypadá dost podobně jako běžná automyčka, Narozdíl od ní nemá pohyblivé kartáče, ale souprava projíždí kolem nich. Pojíždění je automatické, řidič předá soupravu myččce a ta ji zachytí a protáhne skrz. Součástí mytí je i nanesení vosku a osušení soupravy. Celý cyklus trvá asi 20 minut. Výrazně déle trvá mytí interiéru, které se dělá téměř komplet ručně - strojně se myje pouze podlaha. Zajímavostí je čištění sedáků, které se ze soupravy demontují, nahradí jinou (vyčištěnou) sadou a pošlou do externí firmy k vyčištění. Každá souprava se myje zvenku v intervalu 4 - 6 dnů podle toho, jak zrovna dorazí do depa.
Kromě mytí a čištění v hale probíhají i běžné opravy a revizní prohlídky vozů, nebo např. polepování foliemi s reklamou. Zajímavostí je připojení soupravy k trakci - v hale z bezpečnostních důvodů není trakční kolej na zemi, ale je upevněna na stropě. Souprava se připojuje pomocí kabelu k jednomu ze sběračů a tak je schopna pohybu vlastní silou. Výjimkou je pouze 38 kolej, která je vybavena nástupní plošinou pro snadnější přístup do soupravy (typicky při mytí interiéru). Zde není z bezpečnostních důvodů ani horní trolej a soupravy jsou vytahovány naftovou lokomotivou.
Nejzajímavější částí prohlídky haly byla druhá část haly, kde se provádějí velké revize a soupravy jsou na zvedácích a vyvázané z podvozků. V této části bylo bohužel fotografování zakázáno. Zde prohlídka haly skončila a přesunuli jsme se k historické soupravě EČS.
Původní plány výstavby nepočítaly s výstavbou metra, ale méně náročné podpovrchové tramvaje. První plány se objevily již na přelomu 19. a 20. století, ovšem byly z různých důvodů odkládány, nejčastěji pro nedostatek prostředků a kvůli válečným událostem. Výstavba tak byla zahájena až 6.1.1966, ovšem již o rok později bylo rozhodnuto o změně projektu na plnohodnotné metro. S tím souviselo i politické rozhodnutí o nákupu souprav Ečs z Mitiščinského strojírenského závodu. Rozhodnutí mělo i technické dopady, zejména na Nuselský most, který nebyl na těžší soupravy projektován. Byl proto dodatečně vyztužen ocelovým roštem.
Soupravy Ečs sloužily až do 29.6.1997, kdy byla poslední souprava vyřazena z běžného provozu. Nahrazení modernějšími (a lehčími) vozy probíhalo postupně, prioritně ale nové soupravy začaly jezdit právě na lince C, z důvodu menšího zatížení Nuselského mostu. Jeden vůz Ečs je deponován v prostorách Střešovické vozovny a jedna trojvozová souprava slouží k občasným nostalgickým jízdám. Další údaje o historii metra a souprav může zvídavý čtenář nalézt např. na webu http://www.metroweb.cz/.
Mimořádná jízda začíná v depu Kačerov, kde se souprava naváže co nejblíže za pravidelný spoj. Ve víkendovém provozu tak má prostor několika minut mezi pravidelnými soupravami, během kterých může zpomalit nebo na chvíli zastavit v technicky zajímavých úsecích. Díky zapnutému osvětlení tunelů lze vidět mnoho věcí, které jsou běžným cestujícím skryté. Kromě technických zajímavostí bylo zajímavé sledovat výraz cestujících na nástupištích, který se měnil od počátečního překvapení jaká "vykopávka" to přijela až po naštvání, že nestaví.
Na tuto akci bylo ještě teď možné získat poslední vstupenky na webu http://www.prahatechnicka.cz. Pokud neuspějete, je možné se na soupravu přijít alespoň podívat na nástupiště stanic metra C.