Madurodam - Holandsko 25x zmenšené

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Modelová železnice, Vydáno dne: 27. 01. 2012

MadurodamBěhem jedné z cest jsme navštívili holandský Madurodam - areál, kde je pod širým nebem soustředěno na 200 více či méně významných objektů Holandska, zmenšených do měřítka 1/25. Samozřejmě zde nesmí chybět ani dopravní infrastruktura - železnice, tramvaje, auta, lodě ani letadla! Jedná se o jedno z nejrozsáhlejších modelových kolejišť. Pokud tedy zavítáte do těchto končin, určitě si na návštěvu rezervujte nějaký ten čas - zejména pokud s Vámi cestují i děti.
Pojďte tedy s námi nahlédnout do tohoto areálu pomocí fotografií.

Madurodam byl založen v roce 1952. Je pojmenován po holandském studentovi práv jménem George Maduro, který působil za války v odboji. Za to byl poslán do koncentračního tábora v Dachau, kde v únoru '45 zemřel.
Madurodam se nalézá v Scheveningenu, jedné ze čtvrtí holandského města Den Haag. Pokud do této oblasti pojedete autem, můžete využít parkoviště před areálem, ovšem výhodnější a levnější je zaparkovat v některém ze záchytných P+R, kde za cenu 4€ (o víkendech 2€) dostanete i celodenní jízdenku tramvají pro 4 osoby.
Příjemné překvapení nás čekalo u pokladny, kde jsme po zaplacení vstupného (14.50€) obdrželi 32 stránkového průvodce s popisem jednotlivých budov. To by samo o sobě nebylo tak překvapivé, ovšem fakt, že je brožura celá v češtině, je rozhodně neobvyklý!
Samotný areál Madurodamu se rozkládá na ploše 18 000 m2, křižované 4km (!) železniční tratě a 1.5km tramvajových kolejí. Naleznete zde více než tisícovku různých budov a staveb, sedmadvacet mostů (včetně funkčního železničního zvedacího mostu přes kanál), padesát osm lodí, třicet dva letadel, několik desítek vlakových souprav a dvě tramvaje, dva tisíce automobilů a třináct tisíc figurek. To vše je doplněno pěti tisíci živých stromků a pětatřiceti tisíci rostlinek. Jistě si dokážete představit, jak náročná je údržba - celá expozice je venkovní, takže se na ní projevuje střídání teplot, deště, sníh atd., pohyblivé mechanismy jsou v provozu 12-14 hodin každý den.
Z hlediska údržby a životnosti modelů je úctyhodný také roční nájezd vlakových souprav - průměrně každá souprava za rok najede 20 000 km!
Poprvé jsem se tu byl podívat v létě roku 1989. Od té doby se mnoho věcí změnilo a přizpůsobilo novým technologiím a možnostem - osvětlení je řešeno pomocí LED diod, automobily již nejezdí na řetězech v silnici, ale využívají obdobného principu jako Faller cars, provoz je řízen počítači atd. To vše je ale dětským návštěvníkům dost jedno - tak se pojďme i my podívat na obrázky.