Pojezd pro MUV69 v H0 - část 1

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Modely H0 / H0e, Vydáno dne: 13. 03. 2010

Tento model na kolejištích dlouho chyběl, protože zde nebyla k dispozici vhodná stavebnice ani pojezd pro jeho stavbu. Vznikaly pouze ojedinělé a více či méně úspěšné pokusy o stavbu tohoto vozidla vlastními silami. Obvykle ale skončily s hromadou písku na korbě, ukrývající pohonnou jednotku.
V současné době je situace zcela jiná, vyrojilo se několik provedení karoserie i kvalitní stavebnice pojezdu.

Pojezd sestavený ze stavebnice Pavla Gülicha lze použít bez úprav pro motorizaci leptané stavebnice Hekttor, a nebo s drobnými úpravami pro motorizaci resinové stavebnice MUVky od Petra Zatřepálka (mail je petr.zatrepalek@centrum.cz). Obě stavebnice lze zakoupit na našem stánku na burze nebo v našem eshopu.
Stavba vlastního pojezdu není těžká, pokud umíte pájet. Všechny ohýbané spoje je třeba ohnout do pravého úhlu, což není obtížné. Je však třeba respektovat postup, popsaný v návodu. Stavebnice obsahuje většinu potřebných komponent, chybí pouze mosazné matice M2 a patřičné šrouby.
Pro sestavení není třeba žádných zvláštních nástrojů, přesto bych doporučil minimálně sadu závitníků M2. Při pájení matic se může stát, že se cín dostane i do závitu, proto je vhodné poté matici protáhnout závitníkem.
Další doporučené vybavení můžete nalézt v seriálu o nástrojích. Čistidlo IPA, pájecí kapalinu a rozpuštěnou kalafunu budete potřebovat v každém případě, ostatní věci (např. ultrazvuková čistička) jsou vhodné spíše pro movitější modeláře, nebo ty, kteří stavějí jako já větší množství pojezdů nebo leptaných modelů.
Při stavbě je třeba dát pozor na to, aby všechny ohyby byly opravdu do pravého úhlu, jinak nebudou osy šneků ve stejné rovině, a budou vůči sobě zalomené. Nevypadá to pak hezky. Místo kardanů používám silikonové hadičky (obě varianty jsou viditelné z fotek). Přijde mi to jednodušší, než řezat a osazovat kosti kardanů.
Před osazením kol na nápravy je vhodné pojezd očistit a provést základní nástřik, jinak bude obtížné nastříkat boky převodovek, schované koly.
Před testováním doporučuji nezapomenout osadit sběrače patřičnou izolací, jinak může při zkouškách dojít i k nehodě. Nám při předvádění na burze, kde kolej napájíme přímo z olověného akumulátoru, došlo ke zkratování jedné poloviny sběrače na kostru. Sběrač se poté krásně rozsvítí a zmizí :-).
Stavba pojezdu trvá zhruba 7 - 10 hodin. Velká část tohoto času ale padne na režii spojenou se stavbou - příprava leptu, vybalení, četbu návodu, přípravu přípravku pro lisování komponent atd. Doba stavby je také ovlivněna použitými nástroji a vybavením, např. během mytí v ultrazvukové čističce se mohu věnovat užitečnější činnosti než při čištění kartáčkem na zuby.

Pokud se necítíte na vlastní stavbu pojezdu (nejen) MUVky, nebo nemáte dostatek času (kdo jej dnes má nazbyt?), je možné získat stavebnici již sestavenou. Základní cena za sestavení je 1000,- Kč. Pokud máte o sestavený pojezd zájem, napište mi na email info@pojezdy.eu. Aktuálně jsou sestavené pojezdy na pořadník, zlepšení situace očekávám na začátku příštího roku. Je to dáno hlavně nedostupností dílů (kolečka z USA).

Takto sestavený pojezd lze použít jako základ pro objednávku sestavené a nabarvené MUVky od Petra Zatřepálka. Předání pojezdu jsem schopen zajistit přímo, stejně jako vyzvednutí stavebnice MUVky u Pavla. Pojezd lze na přání vybavit dekodérem Silver Mini+.

Fotografie sestavených pojezdů:
Pojezd MUV pro leptaný model Pojezd MUV z boku Pojezd MUV se silikonovými spojkami Pojezd MUV se silikonovými spojkami
Lepty pojezdu tak, jak jsou dodavany Lepty po ocisteni praskem na nadobi a jarem Naohybane ramy pripravene pro pajeni Zapajene ramy
MUVky s prevodovkami, osazene provizorne brousenymi nerezovymi valci misto naprav Osazeno karoserií z leptu Hekttor Osazeno karoserií od Petra Zatřepálka Osazeno karoserií od Petra Zatřepálka

Další fotografie (včetně postupu stavby) budou doplněny během dvou týdnů, jakmile bude čas nějaké pojezdy dodělat a nafotit.

Na originálním pojezdu se dají provádět různé optimalizace, např. odřezání těla pevně uložené převodovky tak, aby byl zachován volný průhled pod podlahou kabiny. V takovém případě ale doporučuji zakrýt převodovku novým krytem, jinak se do ní bude chytat prach a nečistoty z kolejí, což povede k její zhoršené funkci.
Pro vestavbu do stavebnic Petra Zatřepálka doporučuji odříznout "uši" s otvory pro šrouby. Eventualitou je vybroušení otvorů v bocích podlahy.