Kategorie

Výrobci

H0 - Fk - stavebnice poštovního vozu s rozvorem 5.8m

H0 - Fk - stavebnice poštovního vozu s rozvorem 5.8m

Display all pictures

Stavebnice poštovního vozu Fk s rozvorem 5.8m - model v měřítku H0.

Prodáváno nesestavené. Díly nutno vyřezat z polystyrenu dle dodaného střihu.

Více detailů

Vyrobce: Petr Berka


680,00 Kč

PBA-003F

Dostupnost: Nedostupné

0 položka na skladě


Informujte mě při naskladnění


Obsah balení (plná verze stavebnice):
- plastové desky, plastové profily, čirá deska na okna, drát na madla a nárazníky
- odlitky lamp, komínku, plynojemů, ložiskových domků s pružnicemi, nárazníkových košů
- lepty rozsoch, oken, základní sady
- soustružená ložiska
- plná dvojkolí 11,5mm, délka osy 24,4mm (PIKO)
- obtisk
- lept kinematiky
- předtisky (střihy), návod


Vozy Fk s rozvorem 5,8m byly dodávány kkStB a mnohým větším místním drahám řadu let. Například dráze Rakovník - Bečov, nejdelší lokálce v Čechách, byly dodány 4 vozy (čísla 18437-18439, 18460). Původně nebrzděné, postupem času doplněné o sací, případně tlakovou brzdu. Po dodání dalších vozů DF na tuto trať byly používány na hlavních tratích (Rakovník - Beroun, Rakovník - Louny). 

 /></a></p>
<p style=V současnosti existuje skříň vozu ve stanici Okna. Údajně lze jednu nalézt i ve Starém Plzenci. Zda někde existuje další pozůstatek tohoto vozu, nám není známo.

 /></a></p>
<p style=Fk ve stanici Okna. Foto Ing. Ivo Mahel.


Vůz řady Fk, který je spolu s vozy DF a Ddk vhodný do souprav s vozy ADA, případně s vozy Liliput s rozvorem 7m, Vám nabízíme jako stavebnici.

Skříň modelu, spodek a střecha vozu ve velikosti H0 -je zpracována jako sestava z plastových desek a profilů s leptanými doplňky. Čelníky, rozsochy, okenní rámečky, stupačky a další drobné díly jsou zhotoveny z leptaného mosazného plechu. Na dvojkolích jsou použita přesná soustružená hrotová ložiska, uložená v leptaných rozsochách, která modelu poskytují vynikající jízdní vlastnosti. Vůz je vybaven kinematikou krátkého spřáhla vlastní konstrukce. 

 />     <img style= /></span></div>


<p>Kinematiky jsou leptané, vlastní konstrukce. Kinematika je univerzální pro vozy s plošinkou a bez, proto jsou na šachtě proleptány 2 sady otvorů. Pro tento vůz je možno použít obě (výřezy v podlaze pro delší variantu jsou vyznačeny čárkovaně).</span></p>
<p style= /></span></p>
<p>Před nástřikem by měl být zvlášť spodek a skříň vozu - aby se dala zasklít. Dále je vhodné stříkat zvlášť konzoly přechodů střešní lávky. Střecha může být se skříní slepena, není takový problém ji vykrýt. Celý model je nutno před stříkáním odmastit. Určitě je vhodné použít základní barvu pro sjednocení povrchu (plast + kov). Vyzkoušený je „Mr. Surfacer 1200“ od firmy Gunze, jak spray, tak barva do pistole. Na dobrý základ se už dají použít jakékoli barvy. </p>
<p>Skříň je zelená, spodek vozu černý, střecha bílá nebo šedá, okenní rámečky jsou v barvě světlého dřeva (od žluté po světle hnědou), mříže v oknech černé. Okenní rámy je nejlepší ponechat v rámečku leptu, po základování stříknout černě ze stran ohybu, vnější rámy ohnout, vykrýt proužkem papíru černé mříže a stříknout světlou barvu. Průhlednou folii (sklo) vložíme do okenního rámečku a celek zevnitř do hotové skříně vozu. K vykrývání jednotlivých odstínů stačí papírová lakařská páska, použít se dají samozřejmě i speciální přípravky z prodejny pro plastikové modeláře. Tento model se s trochou opatrnosti dá nastříkat i bez vykrývání, popřípadě s pomocí přiložení kousku papíru na hranu střechy. Barvy každopádně musí být lesklé nebo polomatné, aby na to hezky sedly obtisky. Štětcem se mohou natřít některé detaily (modelářskou barvou určenou k natírání), např.ošlapané dřevo na stupačkách. Po nanesení obtisků, popřípadě patiny, se všechno zlehka zafixuje čirým matným lakem - ten už by měl být „speciální“ z prodejny pro plastikové modeláře, aby např. neponičill obtisky.</p>
<p>Poslední součástí, která se přidá na model, jsou dřevěné fošny střešní lávky. Ty jsou opravdu ze dřeva.</p>
<p>Obtisky se musí nejprve „naporcovat“ - každou skupinu nápisů je nutno oříznout těsně kolem písmenek s tím, že na jedné straně se nechá „manipulační praporek“ a nařízne se jen vrstvička laku (je nutné míti ostrý zrak, protože máme bílé nápisy na velmi světlém podkladě). Po navlhčení se obtisk přenese na lesklý model a pomocí „usazovacích vodiček“ se dosáhne skvělého výsledku - pro tyto obtisky je vyzkoušený Adhesol a Tensol od Agamy. Při obtiskování se řídíme návodem výrobce vodiček, případně postřehy z diskuzních for na internetu. Přebytečná vodička se z pod obtisku odsaje měkkým štětcem. Zaschlé obtisky je vhodné přelakovat - tím zcela „zmizí“ nosný bezbarvý lak obtisku a vidět bude skutečně jen popis.</p>


<p>Model je zapotřebí zatížit. Dobrý je tenký olověný plech - prodává se v malých svitcích v potřebách pro rybáře (lze samozřejmě použít cokoliv jiného).</p>
<p>Vozy byly dle historických záznamů dodávány bez brzdy, postupem času byla pochopitelně doplňována sací, pak tlaková, nebo u některých vozů rovnou tlaková brzda. Námi vybrané číslo představuje vůz, který v roce 1931 dle seznamu brzdu neměl. Byl vybaven jen potrubím tlakové brzdy a parního topení.</p>
<p align=Stavba touto technologií je jednoduchá a rychlá. Bez problémů ji zvládli žáci za víkend (bez nátěru, obtisků a patiny). To zabere zhruba další víkend. 

Jako předposlední krok se může udělat patina (mezi prvním a posledním nástřikem laku). Pro dosažení kvalitní patiny lze použít např. patinovací pigmenty nebo nastrouhaný prach z kříd pro umělce, či pravé saze, rez a uhelný prach. Nanášejí se suchým štětcem a lze je i omýt - takže žádný strach a s chutí do toho.

Schody jsou celé kovové a je třeba je složit před nalepením na model. Ke spojování kovu na kov je nejlepší pájení, ale kdo se bojí páječky, může použít lepidlo na kov - spoj však nebude mít takovou pevnost jako pájený. Konzoly schodů jsou spojeny plechem o poloviční tloušťce, kterým se nalepí do podélníku. Schodnice, jako jediný díl, mají předleptaný ohyb na vnější straně! Panty dveří jsou naznačeny kouskem drátu o délce 1,5mm.

Nárazníky jsou sestaveny z odlitků (nárazníkový koš s pružnicí), které je nutno provrtat, a leptaného terče nárazníku, který se spolu s podložkou (v leptu je jich dvojnásobek) připájí na drát o průměru 0,6. Fajnšmekrům určitě nebude dělat problém nárazníky rozpohybovat. 

Podlaha je slepená ze dvou vrstev (stejně jako ostatní stěny), do koutu se vlepují oba plastové podélníky. Rozsochy padnou do výřezu mezi vnitřní podlahou a podélníkem, po zasunutí s připájeným ložiskem se shora ohne prodloužená část, která se ve výřezu zalepí. Na rozsochy se následně přilepí ložiskový domek s pružnicemi, které je zapotřebí mírně prohnout. Nápravy lze použít loukoťové i diskové s průměrem 1m ve skutečnosti (11,0 až 11,5 mm v H0). 

Všechny díly stěn, spodku a střechy jsou rozkresleny na sestavách (papírový střih jako na šaty). Jednotlivé skupiny dílů se nalepí tuhým lepidlem (tyčinka KORES a pod.) na plastový polotovar přesně podle naznačených prken. Po vyříznutí dílů a vyznačení rysek - kam přijdou nalepit hranoly - se papírový střih sloupne a zahodí, případné zbytky lepidla se omyjí vodou. Hlavní výhodou tohoto postupu je, že se nemusí nic rýsovat na plastový polotovar a stavba se tím velmi zjednoduší. Protože tiskárny mají jisté tolerance, je možné si např. okna naznačit krátkou ryskou - proříznutím papíru a po sloupnutí doříznout přesně na drážku. Plastové desky a profily jsou výrobky firmy Evergreen (dovozce: www.litomysky.cz).

Plastové díly se k sobě lepí klasickým „plastikářským“ způsobem (například čistý toluen, lepidlo na polystyren, atd... - dle libosti). Sestavy jednotlivých stěn jsou nakresleny u „střihů“, vedle nich je krátká rozpiska, barvy jednotlivých položek odpovídají barvám na sestavách. Směrodatný je samozřejmě výkres vozu a pro přesné sestavení je třeba kontrolovat rozměry jednotlivých stěn (popsány u hran desek). Je potřeba dát pozor především na délku bočních stěn, které se musí shodovat s délkou podlahy (obě čelní stěny jsou vně rámu vozu). Střecha se slepí ze dvou vrstev (spodní se díky narýhování sama zkroutí a nechá se zatvrdnout ohnutá na válcové ploše (lahev, ideálně s poloměrem o 10-15% menším, než je rádius střechy). Švy na střeše stačí naznačit naříznutím. 

  • Měřítko H0 (1/87)

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.