Osvětlení modelů elektrik ČS Train.

Na přání jednoho úpravce modelů jsme vytvořili jednoduchou destičku s čelním osvětlením lokomotiv 161/262/363 a jejich odvozenin. Deska obsahuje 4 bílé diody reflektorů a dvě červené diody koncových světel. Standardně podporuje spínání dvěma funkcemi, lze ji však jednoduše upravit i na samostatné ovládání jednotlivých reflektorů dle příslušných návěstních předpisů našich drah.

Destička svými rozměry umožňuje zástavbu přímo do karoserie ze stavebnice firmy ČS Train a jak je u nás zvykem bez jakýchkoliv úprav stavebnice, resp. s minimální úpravou pro analogovou verzi.
Pro DCC verzi s dvouokruhovým ovládáním stačí připojit společný pól napájení funkcí k jednomu z pájecích míst označených (1), spínání předních reflektorů k pájecímu místu (2) a koncových světel k pájecímu místu (3). Tím je hotovo a lze osvětlení používat
Pro nezávislé ovládání horního reflektoru je třeba přerušit spoj v místě označeném (5) a připojit pájecí bod (4) k vhodnému funkčnímu výstupu dekodéru. Pro nezávislé ovládání spodních bílých reflektorů je třeba přerušit spoj mezi pájecími body (2) - ploška a (2) - vrtaný otvor. Každý reflektor je pak vyveden ja příslušný bod (2). Upozorňuji že na poškození při úprav se nevztahuje záruka na výrobek!
Pro analogové ovládání je dodávána destička s otočenou polaritou koncového osvětlení a doplněnou ochrannou dvojdiodou. Zapojení se provede připojením červeného vodiče na jeden pól sběračů a černého na druhý pól sběračů. Na opačném konci lokomotivy pochopitelně zapojíme vodiče opačně. V analogovém zapojení je třeba v čele modelu vytvořit prostor pro umístění ochranných diod. Zapojení umožňuje bežný provoz s napájením 0 až 15V (rozsvěcení od cca 3V) s případným krátkodobým impulzem až 30V. Při překročení těchto parametrů riskujete poškození součátek elektrickým průrazem (krátkodobý pulz větší než 30V) a plastu modelu vysokou teplotou předřadných odporů (dlouhodobý provoz nad 15V).

Nová verze desky v prodeji - modře zvýrazněno kudy vedou vodiče bílých LED.
Svorka V+ se připojuje k rozvodu napájení, svorka GW slouží pro zem bílých LED a GR pro zem červených LED.
V případě rozpojení dálkových a pozičních LED je nutné použít všechny tři svorky GW, protože levá a pravá pozička nebude po přerušení vodiče propojena na desce. Pro rozpojení je nutno přerušit spoj v místě předtištěného znaku \ na desce - červená a oranžová šipka. Zelená šipka naznačuje kde přerušit spoj pokud chceme rozdělit i dálkové LED - pozor, pravá LED potom nemá vlastní svorku!.


Původní verze desky - nyní již není v prodeji, ponecháno pro ty kdo ji mají v šuplíku.[Akt. známka: 2,53 / Počet hlasů: 17] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 24. 11. 2014 | 11358 přečtení | Počet komentářů: 134 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server