DCC osvětlení interiéru vozů Da a Bai v měřítku H0

Rozšířili jsme naši nabídku osvětlení interiérů vozů o další sadu, tentokrát pro vozy Bai a Da vyráběné firmou IGRA.
Řídící obvod vestavěného DCC dekodéru je nově přepracován a oproti předchozím stavebnicím nabízí možnost ovládat každou LED samostatně. Umožňuje zvolit a pomocí funkčních kláves měnit intenzitu osvětlení v 16 úrovních (resp. 256 včetně konfigurace v CV registrech) pro snažší přizpůsobení pro denní i noční provoz. Pro jednodušší spojování do souprav podporuje jednoduchou změnu adresy vozu miniaturním magnetickým spínačem. A protože vozy mají již z výroby připravené sběrače, zvládne instalaci osvětlení snad každý, kdo umí zacházet s mikropájkou.
Osvětlení lze zakoupit na našem eshopu, a to ve verzi Da nebo verzi Bai.


Stavebnice osvětlení se skládá ze tří desek - z jedné desky osvětlení velkoprostorového interiéru a dvou desek pro osvětlení představků propojených vzájemně kablíky. Základní deska plošného spoje je identická pro oba vozy - Bai i Da, ale každá verze má jinak osazené součástky - zejména LED diody a záložní kondenzátor. Liší se také předprogramovaný obsah CV registrů. Montáž osvětlení do vozu nevyžaduje nevratné zásahy do jeho konstrukce, jediným viditelným zásahem je nutné připájení vodičů ke sběračům v podvozku.
Montáž osvětlení začneme demontáží vagonku - nejprve je nutné vyjmout podlahu s podvozky a interiérem a poté lze z vozu sundat střechu. Z nosného rámu vozu je nutné demontovat podlahu s interiérem pro získání přístupu k podvozkům a zejména k závaží uvnitř vozu. Závaží totiž vodivě propojuje oba podvozky, a toto spojení doporučuji odstranit - např. zaizolováním lepicí páskou. Pokud to neuděláte, bude vůz ovlivňovat např. zastavovací úseky ovládané funkcí ABC. Dále je třeba připájet vodiče ke sběracím plíškům. Poté můžeme opět zkompletovat podvozek a karoserii modelu - nezapomeňte protáhnout vodiče někudy, kde nebudou moc vidět. Po osvětlení bude dovnitř modelu dost vidět! Pokud budete osazovat figurky, je ten pravý čas teď.


Desku pro osvětlení velkoprostorové části zkusmo osadíme do horní části karoserie, kde je pro plošný spoj vyhrazené místo. Orientace desky vůči vozu je patrná z fotografie. Desku nejprve na jednom konci vsuneme pod západku a poté totéž zopakujeme i na druhém konci - desku lze uprostřed mírně prohnout, aby šla dobře pod západku na druhé straně. Destičky osvětlující představky podsuneme pod výstupek a ověříme že jdou usadit do prostoru nad stěnami v chodbičce.
U vozů Bai jsou dvě okna pod střešními výztuhami modelu. Je tedy nutné se rozhodnout zda příslušné LED budeme mít stejně jako u ostatních uprostřed okna - v takovém případě je nutné doprostřed výztuh vyvrtat otvory - nebo se smíríme s lehce odlišným jasem a ponecháme tato okna osvětlena ze strany.
Na základě tohoto rozhodnutí je třeba odstranit buď LED DI3 a DI7, nebo DI3' a DI7'. Lze je standardně odpájet a nebo odstranit rychleji a jednodušeji tím že opatrně kleštěmi "utrhneme" pouzdro a zbytek (původní kontakty LED) na desce ponecháme. Provoz s oběma LED nedoporučuji, jedna z nich bude svítit výrazně méně.
Pokud vše správně sedí, desky opět vyndáme, sundáme ochranou fólii z oboustranné lepicí pásky v místech vzpěr karoserie a opět desku usadíme zpět. Nyní přitlačíme plošný spoj v místech vzpěr tak, aby se páska přilepila. Zabrání se tak nežádoucímu průhybu desky.
Posledním krokem před vyzkoušením, zda vše funguje správně, je připájení vodičů od sběračů k desce. Pro ně jsou vyhrazeny pájecí plošky popsané ve výkresu i na desce plošného spoje označením DCC K, DCC K2 (červeně v přiloženém PDF s výkresem) pro sběr z jedné koleje a DCC J, resp. DCC J2 (žlutě v přiloženém PDF s výkresem) pro sběr z druhé koleje.POZOR - deska obsahuje citlivé součástky, proto nedoporučuji pájet trafopájkou - může dojít k nevratnému poškození desky!
Nyní lze model postavit na koleje a vyzkoušet zda vše funguje správně. Výchozí adresa dekodéru je nastavena na adresu 3, jak je u nových dekodérů obvyklé. Pokud vše správně funguje a osvětlení reaguje na povely, můžeme model sundat, osadit střechu na své místo a model je připraven k provozu.
Pokud dekodér nereaguje, zkontrolujeme připojení vodičů od sběračů.
Pozor - příkazy jsou do dekodéru přiváděné pouze z jednoho podvozku! Z druhého podvozku je přiváděno pouze záložní napájení pro provoz dekodéru a zároveň slouží pro potvrzování programovacího cyklu do centrály. Pokud vůz stojí pouze jedním podvozkem na kolejích dekodér nemusí reagovat na příkazy a přepne se do analogového režimu!

Základní přiřazení funkčních kláves (lze změnit pomocí CV registrů) dle tabulky v návodu.

Ovládání jasu (lze změnit pomocí CV registrů):
Jas osvětlení celého vozu lze měnit v šestnácti stupních pomocí vybraných funkčních kláves. Z výroby je přiřazena kombinace F15 (zvýšení jasu o jeden stupeň) a F14 (snížení jasu o jeden stupeň). Změna jasu funguje cyklicky - po dosažení maximální nebo minimální úrovně dojde při dalším stisku dané funkční klávesy k přeskoku na minimální nebo maximální úroveň.
POZOR - vybrané funkční klávesy by neměly být ponechané v zapnutém stavu při běžném provozu (!) jinak bude osvětlení měnit jas i při stisku dalších funkčních kláves.
Přiřazení lze měnit v registru CV64, kde lze zvolit z funkčních kláves F1 až F15 nebo funkci zcela vypnout.
Ovládání jasu jednotlivých LED lze měnit pomocí CV47 až CV62, vždy po dvou LED na jeden CV registr.


Rychlá změna adresy
Desky podporují dva magnetické spínače (miniaturní skleněné trubičky které lze magnetem spínat), z nichž jeden (Magnet1) je osazen a využit pro rychlé nastavení adresy vozu. Elektronika je připraven pro osazení dalšího magnetu (Magnet2) ale zatím pro něj není využití, proto jej na deskách nenajdete. Případné náměty uvítám na našem emailu.


Magnetický spínač lze sepnout i přes střechu vozu (doporučuji silnější magnet). Při sepnutém spínači dekodér přijímá veškeré zprávy na sběrnici a pokud obdrží zprávu se zapnutou funkcí F1 (na Roco Mouse, číslování jiných ovladačů může být odlišné) změní svojí adresu na novou - tu pro kterou byla určena obdržená zpráva. Pro správnou funkci při rychlé změně adresy je nutné zajistit vysílání zpráv s aktivní funkcí F1 pouze na jedné adrese.


Návod s přehledem dostupných CV registrů pro vůz Da je zde.

Návod s přehledem dostupných CV registrů pro vůz Bai je zde.

Soubor s výkresem desky je zde.Popis jednotlivých verzí a jejich vlastností, oprav, resp. odlišností od návodu :
Verze desky 1.x - nepodporuje potvrzování příkazu. K dispozici přídavná destička s opravou. Tato verze nebyla v běžném prodeji.
Verze desky 2.0, program verze 1. - Podporuje potvrzování příkazů (basic acknowledge) v režimu programování. Nepodporuje potvrzování příkazů v běžném provozu. Upravený uživatelský popis - potisk na desce. Upraveno osazení pro magnetické spínače. Pro magneticky snimac pouzit vstup MG2. V prodeji s verzi programu 1.
Verze desky 2.0, program verze 2. - Magnetický snímač přesunut na vstup MG1. Vzhledem ke křehkosti pouzdra snímače je nově připojen ohebným drátkem pro zamezení prasknutí skleněného pouzdra při prohýbání desky během montáže do vozů.
. CV252 a CV253 použity pro identifikaci typu desky.[Akt. známka: 2,99 / Počet hlasů: 602] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 04. 10. 2015 | 11978 přečtení | Počet komentářů: 179 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server