Nástroje - řezná kapalina.

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Dílna, Vydáno dne: 09. 09. 2014

Pro obrábění kovů lze použít řadu různých průmyslových olejů a emulgačních kapalin. Většinou je u nich uvedeno "pro náročné obráběcí operace". Už z popisu to vypadá že jsou vhodné pouze pro průmyslové opracování kovů a v domácím modelaření nemají své místo. Na základě dlouhodobých zkušeností mohu říci že opak je pravdou a i domácí kutil a modelář je využije a pomohou mu dosahovat lepších výsledků.

Dříve jsem nic takového nepoužíval a když už došlo na mazání během vrtání nebo řezání závitu tak postačilo něco strojního oleje. Pro občasné vrtání otvorů nad 1 mm a řezání M2 závitů to plně postačovalo, ale když jsem před rokem potřeboval vrtat otvory o průměrech 0.5 mm do hloubky několika 3 - 4 milimetrů tak toto primitivní mazání přestalo fungovat a lámal jsem víc vrtáků než bylo vyvrtaných děr. Během hledání na internetu jsem narazil právě na výše uvedené chladící kapaliny a rozhodnul jsem se je vyzkoušet.
První volba padla na směsi Ekolube ERO SB EP a Paramo ERO SB. Po obdržení dodávky došlo na velice milé překvapení - s namíchanou směsí najednou nebyl problém vyvrtat několik stovek uvedených otvorů bez komplikací a řádově rychleji. Rozdíl oproti běžnému oleji byl dramatický, naopak mezi výše uvedenými typy jsem nepozoroval rozdíl. шалфей
Směs se výborně osvědčila i při řezání jemných závitů (strojním s poloautomatem i ručním). Závitníky se mnohem méně opotřebovávají. Při cenách malých závitníku M1.6 a menších se investice do emulgační směsi velice brzy zaplatí.
Pro úspěšné domácí použití není třeba žádných složitých dávkovačů, úplně postačuje na místo kde budeme vrtat otvor kápnout pipetou nebo injekční stříkačkou s jehlou kapku zředěné emulgační směsi.
Směs lze vytvořit jednoduše rovnou v uvedené stříkačce ve které lze rovnou rozmíchat "olej" s vodou. Doporučované koncentrace 2-8% není potřeba brát pro domácí použití tolik vážně, já koncentraci odhadoval přibližně a to někde kolem 5-10%.
Tolik asi k použití a teď kde můžete tyto směsi sehnat. Jednou z možností je například nákup na eshopu http://www.oleje.cz/k/emulgacni-oleje , kde lze litrové balení pořídit kolem 100-200 Kč plus obal, poštovné a podobné náležitosti. To je asi ideální pro skupinku modelářů kteří se o jedno balení rozdělí, jinak je nejmenší litrové balení "na doživotí".
Alternativou pro ty kdo si chtějí emulgační směs jen vyzkoušet a využijí ji jen občas je nákup na našem eshopu spolu s dalšími užitečnými věcmi. Z velkého balení které používáme ve výrobě můžeme odlít 20 ml lahvičku za 49,- Kč. Nejdražší je na tom ta lahvička :-(.