Šebetovské nádraží po 100 letech provozu

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Nádraží, Vydáno dne: 10. 10. 2009

Nádražní budova V květnu léta páně 1908 byl zahájen provoz lokální trati mezi Velkými Opatovicemi a Skalicí nad Svitavou, pokračováním tehdejší trati z České Třebové do Skalice, známé v dnešních jizdních řádech jako trať 262. Na této jednokolejné, neelektrifikované trati leží také zastávka Šebetov, jejíž fotografie můžete vidět v tomto krátkém příspěvku.

Již dávno zde nepanuje čilý provoz. Sice zde stále zastavují osobní vlaky, ale jízdenky se zde dlouhou dobu neprodávají. Se stanicí sousedí skládka dřeva, proto zde lze stále narazit i na nákladní provoz. Vlastní stanici tvoří dvě dopravní koleje a jedna manipulační. K dopravním kolejím patří i sypaná nástupiště, vykazující hlodání zubu času. Ten se ostatně projevil i na některých dnes již nepoužívaných budovách stanice, které přestaly být nutné s nástupem moderní zabezpečovací techniky a jejichž zbytky jsou vidět zarostlé kopřivami.
Stanice samotná je však udržovaná včetně zahrádky paní přednostové :-), která také ráda prohodí pár slov s případnými návštěvníky. Motiv této stanice se může hodit v podstatě do každé epochy. V současné době je stanice nahozena břizolitem, ale stále jsou vidět historické prvky jako litinové podpěrné sloupy atd. Stanice je navíc zasazena v malebné moravské krajině s lehce zvlněným terénem.
Na této trati také po dobu 26 let sloužila jedna ze dvou dochovaných lokomotiv řady 433, konkrétně 433.001, deponovaná v DKV Brno.
Odjezd směr Moravská Třebová Nádražní budova s čekárnou Nádražní budova s čekárnou Skladištní budova
Skládka dřeva Odjezd směr Moravská Třebová Staré stavědlo (?) Staré stavědlo (?)
Skládka dřeva Skládka dřeva Skládka dřeva se stanicí v pozadí Skladištní budova a záchodky :-)
Drobné přístavky Drobné přístavky Odjezdové návěstidlo směr Boskovice Odjezdové návěstidlo směr Boskovice
Nádražní budova Pohled směrem ke skladu Rozpadající se kolna Nádražní budova, s modrým nápisem Šebetov přímo na omítce
Dřevené pražce již ustoupily betonu... kromě výhybek Dřevené pražce již ustoupily betonu... kromě výhybek Stanice v celé kráse Čisťounká čekárna překvapí a potěší
Skládka dřeva Nádraží zvenku od cesty Skládka dřeva Zarostlá příjezdová cesta